Jyväs-Parkilla odotetaan pelastusviranomaisten linjauksia ennen kuin latauspisteitä lisätään pysäköintitaloihin.
Jyväskylän kaupungin pysäköintiratkaisuista vastaavan yhtiön Jyväs-Parkin konttorilla huolehditaan, että pysäköinti kaupungissa olisi mahdollisimman sujuvaa. Samalla siellä mietitään tulevaisuuden ratkaisuja ja tarpeita esimerkiksi hinnoitteluun.
Pysäköinnin maksamisessa suurin muutos oli viime vuonna lipukkeiden poistuminen Jyväs-Parkin taloista. Nykyään pysäköinti maksetaan joko sovelluksella tai kortilla maksupisteellä, jonne syötetään ajoneuvon rekisterinumero.
– Muutos oli meille iso. Lippukoneet vaativat huoltoa ja niissä oli jatkuvasti jotain teknistä haittaa, kertoo Jyväs-Parkin toimitusjohtaja Anne Sandelin.
Seuraava askel voi olla sijainnin, ruuhka-ajat ja esimerkiksi isot tapahtumat huomioiva dynaaminen eli muuttuva hinnoittelu. Jyväskylässä sitä selvitellään jo.
– Se tasaisi ruuhkaa useampaan taloon. Edullisempi hinta voisi houkutella esimerkiksi tapahtumien aikaan keskustan pysäköintitaloon, kun Paviljongin pysäköintilaitokset ovat täynnä, Sandelin sanoo.
Dynaamisen hinnoittelun käyttöönottoa selvitellään, mutta tarkempaa aikataulua käyttöönotosta ei ole.
– Tämä on ennen kaikkea tekninen kysymys ja teemme yhteistyötä Moovyn kanssa, Sandelin toteaa.
Moovy on muun muassa Jyväs-Parkin pysäköintitaloissa käytössä oleva pysäköintisovellus.
Lähitulevaisuudessa on ratkaistava myös se, miten pysäköintitaloihin rakennetaan sähköautojen latausmahdollisuuksia. Vuonna 2020 voimaan tullut laki edellyttää, että uusiin ja laajasti remontoitaviin pysäköintitaloihin tehdään valmius asentaa jokaiseen pysäköintipaikkaan latauspiste. Samassa laissa todetaan, että muussa kuin asuinkäytössä olevassa rakennukseen, jossa on yli 20 pysäköintipaikkaa, on vuoden 2024 loppuun mennessä asennettava vähintään yksi latauspiste. Asennusvaatimus ei kuitenkaan koske rakennuksia, joissa ei käytetä energiaa lämmitykseen tai jäähdytykseen. Jyväs-Parkin taloja ei lämmitetä eikä jäähdytetä.
– Me olemme aloittaneet latauspaikkojen rakentamisen niihin maan päällisiin pysäköintitaloihin, joissa on pääosin asumisen pysäköintiä. Odottelemme myös pelastusviranomaisten linjausta lataukseen maanalaisissa rakenteissa, Sandelin sanoo.
Ilmainen pysäköinti itsessään ei tuo lisää asiakkaita.
Jyväs-Parkin taloissa autoa voi ladata Matkakeskuksella, P-Sairaalassa, Paviljonki 1:ssä ja 2:ssa sekä Kankaan kahdessa talossa. Esimerkiksi uusimmassa, maanalaisessa P-Paraatissa ei ole latausmahdollisuutta. Parhaillaan Hippoksen liikuntakeskittymään rakenteilla olevaan pysäköintitaloon tulee varaus latauspisteille, mutta aluksi latausmahdollisuus tulee Hippoksen ulkoparkkipaikoille.
Pysäköinti on ikuisuuspuheenaihe Jyväskylässä. Puhetta pulppuaa siitä, saako auton tarpeeksi lähelle parkkiin ja mihin hintaan. Toinen aiheen ympärillä kuohuttava teema ovat väärästä pysäköinnistä jaetut virhemaksut.
Sandelinin mukaan pysäköinti on samalla tavalla puheenaihe muillakin paikkakunnilla.
– Tein aikanaan diplomityötä Nakkilan kunnalle. Sielläkin keskusteltiin, että pääseekö parkkiin tarpeeksi lähelle S-marketia.
– Ilmainen pysäköinti itsessään ei tuo lisää asiakkaita keskustaan, mutta jos pysäköinti ei toimi, se voi estää asiakkaita tulemasta, Sandelin toteaa.
Maksutonta pysäköintiä on hänen mukaansa kokeiltu viime aikoina muun muassa Oulussa ja Lahdessa. Myös Jyväskylässä on ollut kausia, jolloin keskustassa on voinut pysäköidä maksutta.
– Pysäköintimäärät eivät ole kokeilujen aikana merkittävästi lisääntyneet, Sandelin sanoo.
– Tärkeintä on pysäköinnin sujuvuus, että vapaita paikkoja löytyy, niihin on helppo mennä ja lähteä.
Jyväs-Parkin uusin pysäköintitalo P-Paraati vihittiin juhlallisesti käyttöön marraskuun lopussa 2024. Sandelinin mukaan pysäköijät ovat alkaneet vähitellen löytää Paraatiin paremmin. Sopimuskäyttäjät löysivät maanalaisen talon heti. Kaikki Paraatin kuukausisopimuspaikat on myyty, ja Jyväs-Parkki aikookin lisätä niiden määrää pysäköintitalossa.
– Asukkaat pysäköivät ilta- ja yöaikaan, jolloin talossa on muuten hiljaisempaa, Sandelin selittää.
Pysäköintitalon käyttöaste on Sandelinin mukaan kaksinkertaistunut ensimmäisen vuoden aikana. Talon pysäköintimäärät vaihtelevat päivittäin 50–400 pysäköintikerran välillä.
– Päiväaikainen käyttöaste on hyvä ja välillä oikeinkin hyvä.
Iltaisin ja viikonloppuisin Paraatin pysäköintikäyttöä vähentää se, että silloin hallintokorttelissa saa pysäköidä maan päällä maksutta.
– Sitä ei ole osattu huomioida Paraatin laskelmissa, Sandelin toteaa.
Jyväs-Parkki on tulosta tekevä yhtiö. Kaupunginvaltuusto on asettanut sille tavoitteen, että sen on kannettava omat kulunsa ja rahoitettava investoinnit omalla tuloksellaan. Sandelinin mukaan tilanne poikkeaa monista muista kaupungeista, joissa omistaja eli kaupunki on itse mukana pysäköinti-investoinneissa.
Seuraava iso hanke Jyväs-Parkille on jo meneillään oleva Hippoksen pysäköintitalon rakentaminen. Jyväs-Parkki Oy osti Kiinteistö Oy Jyväskylän Hippos-Parkista noin 16 prosentin osakeosuuden ja ryhtyy Hippoksen alueen pysäköinnistä vastaavaksi operaattoriksi. Parkin pääomistaja on Jyväskylän kaupungin omistama Jyväskylän Hippoksen Kiinteistöhallinto Oy, jolla on Hippos-Parkista noin 84 prosentin osuus. Järjestelyssä kaupungin omistama yhtiö ryhtyy osakkaaksi toiseen kaupungin kokonaan omistamaan yhtiöön.
Kiinteistö Oy Jyväskylän Hippos-Parkki rakennuttaa ja hallinnoi liikunta- ja tapahtumakeskittymä Hipposkeskuksen pysäköintiratkaisuja. Hippoksen alueelle tulee 952 uutta pysäköintipaikkaa, joista 719 sijoittuu rakennettavaan pysäköintitaloon ja 233 Hipposkeskuksen piha-alueille.
Pysäköintitalon rakentaminen on jo käynnistynyt. Talon paalutukset alkoivat tammikuussa. Melua ja tärinää aiheuttava paalutus jatkuu Hippoksen alueella ainakin kesään 2026 saakka. Pysäköintitalo valmistuu kesäksi 2027.
Peukalot eivät ehdi pyöriä senkään jälkeen, sillä keskustassa nykyisen torialueen alla sijaitseva pysäköintitalo P-Tori on kipeästi peruskorjauksen tarpeessa. Remontti voisi alkaa, kun Kauppatori siirtyy Asema-aukiolle vuonna 2027. Toriparkin työt odottavat kuitenkin sitä miten Lyseon kulttuurikorttelin suunnitelmat etenevät.