Pohjapadon rakentamisen seurauksena joen vedenpinta laskee merkittävästi.
Tourujoen kunnostuksen työt ovat etenemässä joen pohjoisosaan toteutettavan pohjapadon rakentamiseen. Pohjapadon seurauksena joen vedenpinta laskee merkittävästi. Laskun voi havaita esimerkiksi Tourujoen pohjoisosassa olevilta silloilta.
Joen vedenpinnan lasku koskeen Palokkajärven ja Kankaan välistä aluetta. Vesi ei laske joen alajuoksulla luonnonsuojelualueella. On myös todennäköistä, että vesi joessa samentuu väliaikaisesti pohjapadon rakentamisen aikana.
Kunnostuksessa palautetaan vedenpinnan korkeus vastaamaan aikaa ennen vanhan voimalaitoksen rakentamista. Veden korkeus ei siis tule palaamaan kunnostuksen jälkeenkään nykyiselle tasolle, mutta kunnostuksen rakentamisen aikana vedenpinta Tourujoen yläjuoksulla voi nousta ja laskea hyvinkin paljon lyhyessä ajassa, riippuen työvaiheista pohjapadolla ja betonisella yläkanavalla Kankaan kohdalla.
Paalutustyöt käynnistyvät Kankaan kohdalla 15.7. alkaen.
Kankaan Valkoisen talon kohdalla aloitetaan paalutustyöt viikolla 29, joista syntyy meluhaittaa lähialueelle. Paalutusta tehdään arkisin kello 8–18 välisenä aikana.
Hankkeen lisätiedot ja linkki Tourujoen kunnostuksen rakentamisen viikoittaiseen uutiskirjeeseen löytyvät osoitteesta www.jyvaskyla.fi/ymparisto/tourujoki. Jyväskylän kaupunki suosittelee hankkeesta kiinnostuneita seuraamaan hankkeeseen liittyvää viestintää uutiskirjeestä.