Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Päivä Paloasemalla -tapahtuma järjestetään ensimmäistä kertaa myös keväällä – Keski-Suomesta mukana kolme paloasemaa

Jyväskylässä ohjelmaa on kello 10–14. Luvassa on muun muassa kaluston esittelyä ja palonsammutusnäytös.

Päivää Paloasemalla vietetään lauantaina 4.5. Keski-Suomen hyvinvointialueelta mukana ovat Jyväskylän VPK, Jämsänkosken VPK ja Äänekosken VPK.

Päivä Paloasemalla on suuri valtakunnallinen turvallisuustapahtuma, jossa opitaan paloturvallisuustaitoja. Tätä pelastusalan suurinta yleisötapahtumaa testataan nyt ensi kertaa keväisenä ajankohtana.

Tällä kertaa mukana on totuttua pienempi määrä paloasemia: yhteensä 56 paloasemaa ympäri Suomen. Jyväskylässä ohjelmaa järjestää Jyväskylän VPK Palokan paloasemalla osoitteessa Antinniityntie 1.

Ohjelmaa on kello 10–14. Luvassa on muun muassa kaluston esittelyä, kalustobingo ja palonsammutusnäytös. Perheen pienemmät pääsevät istahtamaan minipaloauton kuljettajan paikalle ja testaamaan sankoruiskua

Päivä järjestetään tuttuun tapaan myös marraskuussa, jolloin mukana on suurempi määrä paloasemia.