Jyväskyläläisen Pentti Rasinkankaan laulujen parissa on varttunut jo useampi vuosikerta suomalaisia lapsia. Laulut ovat usein humoristisia ja välillä vakaviakin. Tunnetuimpia lauluista ovat “Meidän uusi vauva”, “Markan possu” ja “Mennään hiljaa”.
Ohilyönti on palkittu muun muassa Lastenkulttuurin Valtionpalkinnolla. Ohilyönnissä soittavat Pentti Rasinkangas (laulu, kitara), Petteri Pitkänen (haitari, koskettimet), Tommi Lievemaa (sähkökitara, laulu) ja Sami Varvikko (basso, laulu).
Musiikki on nimellisesti lastenmusiikkia, mutta sopii myös aikuisille. Konsertissa kuuluu esimerkiksi länsimainen rytmimusiikki, kansanmusiikki, maailmanmusiikki, ja jopa skata ja jatsia.
Pentti Rasinkangas ja Ohilyönti konsertoi Palokan Pelimannitalolla sunnuntaina 7.11. kello 15. Konsertti kuuluu Keskellä säveltä -konserttisarjaan, jonka järjestää Keski-Suomen Muusikot ry.
Elävän musiikin lista
Bra
La 6.11. Nelli Matula
Himos
Pe 5.11. Kotiteollisuus
La 6.11. Maustetytöt
Ilokivi
Pe 5.11. JKLDIY: Virhe, Kellari Kostaa, Nylon Nerves, Bad Jesus Experience
Kaupunginkirkko
Su 7.11. Kipinät-kuoro
Keljon Tapiola
Ti 9.11. Seija Irmeli & Janne Ikonen
Kuokkalan kirkko
La 6.11. Trio Päijänne
Lutakko
Pe 5.11. Von Hertzen Brothers
La 6.11. Sexmane, Vepu
Mustan korpin saluuna
La 6.11. Kimmo Hautala
Muurmanni
Pe 5.11. Kitarapartio
Palokan pelimannitalo
La 6.11. Hiekkavirran sisarukset
Su 7.11. Pentti Rasinkangas ja Ohilyönti
Peurunka
Pe 5.11. Popeda
La 6.11. Johanna Debreczeni & Amorio
Poppari
To 4.11. Jazz Jkl Live: Kasperi Sarikoski Reignition
Pe 5.11. Melodisen popin Musaklubi
La 6.11. La Heat
Ke 10.11. Samuli Edelmann
Revontuli
La 6.11. Reino Nordin
Taulumäen kirkko
To 4.11. Jyväskylä Sinfonia: Pyhäinpäivän konsertti
Vaajakosken Urheilutalo
Su 7.11. Leo Louhivaara
Vakiopaine
La 6.11. Jori Otsa & Mah’Orkka ja Alakukkula-orkesteri
Vesilinna
Pe 5.11. Jyrki Anttila
Su 7.11. Petri Laaksonen ja Marianne